Oblíbené lokality - BartoDoprava - autodoprava Barto Prostějov - Autodoprava BartoDoprava Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Polský Těšín – Polská republika

Podle legendy bylo město Cieszyn založeno v roce 810 třemi bratry: Leškem, Bolkem a Těškem na místě jejich šťastného setkání po dlouhém odloučení. Podle historiků Cieszyn vznikl ke konci 10. století. První písemná zmínka je z roku 1155 a k lokalizaci města došlo mezi rokem 1217 a 1223. Kolem roku 1290 se Cieszyn stal hlavním městem těšínského knížectví, ve kterém až do poloviny 17. století vládli Piastovci. Pak vládu převzali Habsburkové.
V roce 1920 došlo k rozdělení města na dvě části, levobřežní připadla Československu a vytvořila Český Těšín. V období II. světové války bylo město opět spojeno, ale v roce 1945 znovu dochází k rozdělení. Obě města, na jejichž území se nachází tři hraniční přechody, jsou důležitým dopravním uzlem na pomezí České republiky, Polska a Slovenska, jsou vzdělávacími, kulturními a administrativními centry české i polské části Těšínského Slezska. Společně jsou oba Těšíny srdcem Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński .
Město Cieszyn si dodnes zachovalo svůj středověký urbanistický ráz s památkami a kouzelnými zákoutími. Jedním z takových míst je Zámecký vrch. Nachází se zde románská rotunda sv. Mikuláše z poloviny 11. století
jedna z nejstarších křesťanských památek v Polsku a nejcennější památka na Těšínsku, obranná věž ze 13. století, Piastovská věž s krásnou vyhlídkou na město a okolí, která se dochovala ze zámku těšínských Piastovců ze 14. století. V 19. století vznikla na jeho zbytcích habsburská rezidence Lovecký zámeček a romantický park podle návrhu vynikajícího vídeňského architekta Kornhäusla. V zámku sídlí Slezský zámek umění a řemesel a státní hudební škola.
Výlet do Polského Těšína je možno využít na poznávání místních památek, nebo k navštívení místních tržnic.
Program výletu za nákupy:
Doporučený odjezd z Vašich domovů: mezi
5 – 5,30 hod.
Trasa přepravy:
Prostějov - Olomouc - Nový Jičín - Frýdek Místek - Český Těšín a zpět
Celková délka trasy:
286 km / délka přepravy přibližně 1:40h
(doporučil bych přestávku 10-15 min)
V ranních hodinách cca v
6:45 – 7:15 příjezd k malé tržnici (tzv."skleníky") v Polském Těšíně a zde rozchod, následně přejezd k velké tržnici, individuální program.
Odjezd zpět do ČR dle přání klientů. V odpoledních hodinách návrat zpět do Vašich domovů.
Na zpáteční cestě možno navštívit nákupní střediska v Olomouci popř. v Prostějově.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky